«

»

Mar 26

Neden Led Aydınlatma Kullanılmalıdır.

►Yüksek Işık Verimi (lm/W)

Mevcut ışık kaynaklarında enerjinin çoğu ısıya dönüşürken, LED’lerde bu oran çok daha düşüktür. Bu da daha az enerji tüketimiyle aynı miktarda aydınlatmaya olanak sağlar.

►Uzun Ömür 

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ışık kaynaklarının büyük çoğunluğunda ampul ömrü 1000-5000 saat arasındadır. Endüstriyel aydınlatmada kullanılan ampullerde bu rakam 6.000-12.000 saattir. LED’lerde,  iyi  bir  ısıl  tasarım  yapılır  ve  sabit  akım  sürücü devreleri kullanılırsa, ömür 50.000 saatin üzerinde olacaktır.

►Yönlendirilebilme ile Yüksek ışık Kullanımı

LED’ler, geniş bir açıyla tek bir yöne ışık verirler. Uygun merceklerle kullanıldığında, LED’lerle %80 ışık kullanımını sağlamak mümkündür.

►Yüksek Işık Kalitesi (CRI 70-95)

LED’ler yüksek kalitede beyaz ışık sağlayarak, renklerin güneş ışığı altında göründüğü gibi doğru görülmesini sağlar. Bazı gaz deşarjlı ampullerde %30’a kadar inebilen bu oran, LED’lerde %95’e ulaşabilmektedir.

►Düşük Işık Gücü Azalma Hızı 

Geleneksel aydınlatma ampullerinin ömürleri kısa olmakla beraber, kullanımları sırasında ışık güçleri sürekli azalmaktadır. Özellikle metal halide ve tungsten enkandesan ampullerde ampul ömrünün yarısına ulaşılmadan, ışık gücünde %20’ye varan düşüşler görülmektedir. Yüksek güçlü LED’lerde 50.000 saatin sonunda ışık gücünde %30 azalma olmaktadır.

► Homojen Aydınlatma

Günümüz aydınlatma armatürlerinde kullanılan reflektörler yalnızca ışık kayıplarına sebep olmakla kalmaz, aynı zamanda “fazla aydınlanmış – az aydınlanmış” yüzeylerin oluşmasına neden olabilirler.  LED Projektörler ile bu tür sorunlara rastlamazsınız.

►Güvenli

LED’li aydınlatma sistemleri düşük voltajla çalışmaktadır. Havada yanıcı gazların bulunabileceği ortamlarda yarattığı arklardan dolayı yangın çıkma olasılığı LED’lerde yoktur.

.